Sú prémiové zimné pneumatiky vždy tou správnou voľbou?

13.10.2023

Všeobecne sa predpokladá, že nech si kúpite čokoľvek, najlepšie sú prémiové značky. Iní sa domnievajú, že výrobok prémiového výrobcu môže robiť presne to isté ako lacnejší, rozdiel je v marketingu. Zimná pneumatika je aj v tomto ohľade špecifická. Koniec koncov, neradi by sme zverili bezpečnosť seba a svojich blízkych pochybným pneumatikám v nádeji, že ušetríme pár eur. Zároveň si nemyslíme, že ste pretekári a je pre vás vhodná len tá najdrahšia pneumatika, aká je k dispozícii. Preto sme na základe testov autorizovaného nemeckého autoklubu (ADAC) a nezávislého inštitútu TÜV SÜD otestovali pneumatiky Hankook, Continental a pneumatiky Point S a prezentujeme naše vlastné merania.

Zimné pneumatiky a sneh na ľadovom povrhchu.
Zimné pneumatiky a sneh na ľadovom povrhchu.

Asi najčastejšou otázkou na jeseň je, kedy prezúvať na zimné pneumatiky. Pre iných je to aj otázka, či by ste vôbec mali. Táto debata sa dá vyriešiť veľmi jednoducho: tak ako nenosíme rovnaké topánky v zime a v lete, mali by sme aj svoje autá vybaviť na dané ročné obdobie, ale na tom nie je nič nové. A správny čas nie je definovaný v dňoch, ale v teplotných stupňoch - v našom prípade pod 7 C. Napriek tomu sa rok čo rok objavujú situácie, keď bezohľadnosť vodičov spôsobuje problémy. Predchádzanie nehodám sa začína výberom pneumatík, a teda prípravou. Práve tu môže ADAC, ktorý rok čo rok zverejňuje výsledky vlastných testov, ponúknuť motoristom spoľahlivú pomoc. Je dôležité si uvedomiť, že pri týchto testoch sú pneumatiky vystavené rovnakým podmienkam. Neexistuje žiadna možnosť podvádzania alebo zvýhodňovania. Pozrime sa, ako si produkty prémiových výrobcov viedli!

10 rokov medzi najlepšími - Continental Wintercontact TS870

Áno, pokiaľ ide o zimné pneumatiky, spoločnosť Continental je pravidelným účastníkom diskusií. Vyvážený výkon zaručuje pneumatikám prenajaté miesto na vrchole rebríčka testov. A to už desať rokov. Pre tých, ktorí uprednostňujú spoľahlivosť, je to veľmi silný argument. Inžinieri spoločnosti Continental pneumatiku neustále dolaďujú, čoho výsledkom je veľmi odolná pneumatika. Vo viacerých testovacích parametroch nájdeme aj pneumatiky s lepšími hodnotami. Zároveň neexistuje súper, ktorý by sa mohol rovnať celkovým výkonom. V prípade pneumatiky Continental Wintercontact platí príslovie: víťazom je ten, kto je trvalo medzi najlepšími, nie ten, kto má jeden výnimočný výsledok.

Čím sú výnimočné?

V strednej Európe sa počasie môže kedykoľvek výrazne zmeniť, a to aj v priebehu niekoľkých hodín. Cestujete len niekoľko kilometrov, ale máte pocit, že ste sa ocitli v úplne inom svete. Zo zasnežených polí prechádzate do horúceho slnka a potom na daždivé cesty. A zimné pneumatiky musia fungovať ideálne za všetkých podmienok. A ako sme uviedli v predchádzajúcom bode, práve v tom je spoločnosť Continental najlepšia. Výrobca je tiež hrdý na všestrannosť svojich pneumatík. Výsledky sú uspokojivé na snehu, v suchých aj mokrých zimných podmienkach. Ak chcete ukázať, aké sú slabiny pneumatík Continental Wintercontact, kritici poukazujú na ich valivý odpor. Ten sa prejavuje na jednej strane v hlučnosti a na druhej strane v životnosti pneumatík.

Hĺbky dezém na zimných pneumatikách.
Hĺbky dezém na zimných pneumatikách.

Novinka z Ďalekého východu - Hankook i*cept evo3 W330

Spoločnosť Hankook sa oficiálne stane prémiovým výrobcom od januára 2024, ale v našom teste jej už teraz dávame náskok na získanie tohto statusu. Výrobca z Ďalekého východu má už teraz veľa fanúšikov a tento zoznam sa bude pravdepodobne rozširovať. Pokiaľ ide o testovanie jazdných vlastností, Hankook má všetky vlastnosti, ktoré by ste od prémiového výrobcu očakávali. Z hľadiska ceny by ho však väčšina ľudí zaradila do kategórie cenovo dostupných. Je zaujímavé sledovať históriu vývoja značky s neustálym dobývaním väčších a väčších cieľov. V roku 2021 sa im dokonca podarilo vyhrať porovnávací test v časopise AutoBild.

Čím sú výnimočné?

V teste na mokrej vozovke dosiahli vynikajúce výsledky. Možno stoja za zváženie, ak žijete v horských oblastiach, kde môžu kedykoľvek prísť prehánky. Na klzkých cestách si viedli mimoriadne dobre pri prevencii aquaplaningu. Brzdná dráha a priľnavosť boli oblasti, v ktorých trochu zaostávali. Aj napriek tomu však skončili pred ostatnými testovanými pneumatikami. Vďaka svojim vyváženým výsledkom je dobrou voľbou pre používateľov na mokrej aj suchej vozovke.

Zimné pneumatiky so snehom na ich.
Zimné pneumatiky so snehom na ich.

Zimné pneumatiky Point S Winter

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch pneumatík sú zimné pneumatiky Point S dostupné len u partnerov na základe zmluvy so značkou, takže je k dispozícii aj v našom servise. Je dôležité poznamenať, že francúzsky výrobca vyvíja svoje pneumatiky so zameraním na potreby a jazdné návyky strednej a východnej Európy. Okrem vývoja prebieha výroba okrem iného aj v Českej republike a na Slovensku. Hlavné distribučné centrum na Slovensku sa nachádza v Bratislave. To znamená, že je takmer nemysliteľné, aby nastal nedostatok pneumatík.

Inovácie a potreby zákazníkov

V roku 2020 sa strednej triede venovalo menej pozornosti počas vývoja väčších výrobcov. Point S Winter S je však zimná pneumatika uvedená na trh v roku 2022. Ako súkromná značka má cenu strednej triedy, ale jej vlastnosti sú ambicióznejšie. Tu uvedené údaje vychádzajú z výsledkov nezávislého testovania, ktoré vykonala nemecká spoločnosť TÜV SÜD. Podrobnejší opis testu pneumatík nájdete tu.

Ďalšia značka z výroby z koncernu Continental

Nie, nie je to chyba, pretože pneumatiky Point S vyrába aj spoločnosť Continental. Aj to je zárukou výrobnej technológie a kvality. Pneumatiky sú k dispozícii v širokej škále rozmerov pre rôzne typy vozidiel (osobné vozidlá, SUV). Očakávali sa dobré hodnotenie, ale výsledok bol ešte lepší. Ich hlavné prednosti boli na mokrých a zasnežených cestách, kde dokázali konkurovať prémiovým pneumatikám v brzdnej dráhe. Pozitívne výsledky dosiahli aj v oblasti spotreby paliva. Aj keď absolútnym víťazom testu nebola zimná pneumatika Point S, skončila v prvej skupine.

Žena v aute so zimnými pneumatikami.
Žena v aute so zimnými pneumatikami.

Ktoré zimné pneumatiky sú ideálne?

Vyššie uvedené výsledky testov tiež ukázali, že na túto otázku neexistuje univerzálna správna odpoveď. Každá zimná pneumatika vyniká v rôznych ohľadoch a v iných zaostáva za svojimi súpermi. Možno však tiež tvrdiť, že samotná prémiová značka nie je zárukou lepšieho výsledku. S náležitou starostlivosťou a odbornými znalosťami môžete nájsť produkt, ktorý vyhovuje vašim jazdným návykom, prezeraním produktov iných výrobcov. Sama o sebe nebude žiadna pneumatika ani dobrá, ani zlá. Kľúčom k úspechu je ujasniť si vlastné priority. A pri rozhodovaní medzi dvoma pneumatikami by nemala byť hlavným kritériom cena.

Niekoľko rád na záver

Zimná pneumatika už nie je luxusným tovarom. Možno si myslíte, že ich nepotrebujete, ale ak chceme jazdiť od októbra do marca, tak ich potrebujete. Vo viacerých krajinách platia pre výbavu áut povinné predpisy, ale zimy sú v týchto miestach chladnejšie. Napriek tomu je aj na Slovensku niekoľko pohorí, v ktorých nájdete sneh a ľad už v októbri. V takýchto podmienkach nie ste tí, ktorí situáciu v aute vybavenom letnými pneumatikami formujú, ale skôr tí, ktorí trpia.