Čo má aquaplaning spoločné s ojazdenými pneumatikami na aute?

21.06.2023

Každý, kto nedávno získal vodičský preukaz, vie, aké ťažké je riadiť auto. Platí to najmä za mokrého počasia. Horšie vidíte, pneumatiky sa viac šmýkajú a hrozí aquaplaning. Aj pre najskúsenejšieho vodiča sú silné letné dažde výzvou. A ak má auto ojazdené alebo staré pneumatiky, ktoré sú už opotrebované, je dosť pravdepodobné, že sa to skončí nehodou. V tomto článku vám vysvetlíme, čo je aquaplaning a ako mu predchádzať

Aquaplaning: vozidlo prechádzajúce zaplavenou cestou, ktorého kolesá sa šmýkajú po vodnej hladine v dôsledku aquaplaningu.
Aquaplaning: vozidlo prechádzajúce zaplavenou cestou, ktorého kolesá sa šmýkajú po vodnej hladine v dôsledku aquaplaningu.

Čo je aquaplaning?

Ako by vaša lámaná angličtina mohla naznačovať, aquaplaning nie je projektovanie na vode. Je to jav, s ktorým sa môžu motoristi stretnúť za mokrého počasia. Je to dôvod číslo jeden, prečo vás v autoškolách učia, aby ste nevchádzali do vody na ceste, pretože vás čaká niekoľko smutných sekúnd. Počas aquaplaningu nie sú pneumatiky vozidla schopné odvádzať veľké množstvo nahromadenej vody, takže pneumatiky začnú plávať (alebo, ak použijeme iný príklad, bežať) na vodnej hladine.

Čo sa deje počas aquaplaningu?

Počas aquaplaningu strácajú ojazdené pneumatiky vozidla trakciu s povrchom vozovky. Pretože sa medzi nimi zachytáva voda, takže guma sa snaží prilepiť na vodu a rozbehnúť sa. Keďže k nemu dochádza väčšinou počas dažďa a po ňom a pri vysokých rýchlostiach, ľudovo sa nazýva aj diaľničné vodné lyžovanie. Názov je veľmi výstižný, pretože vodič vlastne lyžuje, kĺže sa po ceste (presnejšie po vodnej hladine), stráca kontrolu nad vozidlom a dúfa, že sa neblíži zákruta, kde by sa zošmykol.

Obrázok na vysvetlenie vzniku aquaplaningu.
Obrázok na vysvetlenie vzniku aquaplaningu.

Kedy môžeme očakávať aquaplaning?

Tento jav si vyžaduje splnenie niekoľkých podmienok počas jazdy, ktoré sa však dajú ľahko zhrnúť. Sú to:

  • daždivé počasie a voda nahromadená na povrchu vozovky, najmä pozdĺž stopy kolies;
  • rýchlosť najmenej 60-80 km/h;
  • opotrebované pneumatiky alebo pneumatiky, ktoré sú mimo sezóny.

Aj keď vidíme, že sú potrebné tri podmienky, môžeme väčšinou zaškrtnúť políčko rýchlosť. Počasie ovplyvniť nemôžeme a na výmenu pneumatík môžeme ľahko zabudnúť.

Štatisticky sa jazda na vode vyskytuje skôr na diaľniciach ako na mestských alebo medzimestských cestách. Je to preto, že na diaľnici jazdíme rýchlejšie a pri vyšších rýchlostiach už pneumatiky nie sú schopné absorbovať nahromadenú dažďovú vodu. Platí tiež, že pravdepodobnosť vzniku aquaplaningu je vyššia v lete ako v zime, keď sa vyskytujú silné dažde a rýchlo sa pohybujúce búrky.

Ako vieme, že "bežíme po vode"?

Existuje niekoľko varovných príznakov tohto javu:

  • Hlasný zvuk vychádzajúci z blatníka - vtedy voda naráža na blatník a je jasne počuteľná.
  • Hladké riadenie - znakom jazdy po vode je, že riadenie sa zrazu stane hladkým, pretože medzi povrchom vozovky a povrchom pneumatiky nie je silná priľnavosť.
  • Varovanie ESP (elektronický stabilizačný program) - ak vám chýba priľnavosť, vozidlo vám to signalizuje.
  • Zvýšenie otáčok – ak sa zvýšia otáčky motora, pričom rýchlosť sa nezvýši alebo sa zníži, znamená to tiež chýbajúcu priľnavosť..

Aké sú špecifické riziká aquaplaningu?

Aquaplaning predstavuje riziko pre všetkých vodičov, ale v rôznej miere. Existujú však tí, ktorí sú vo zvýšenom rizikovom postavení: vodiči, ktorí jazdia s ojazdenými pneumatikami v daždivom počasí. Tí, ktorí ešte nevymenili svoje opotrebované pneumatiky, sa vystavujú riziku pri každom daždi.

Blížiace sa auto s opotrebovanými pneumatikami. Behúň je opotrebovaný, popraskaný a dezén je neúplný.
Blížiace sa auto s opotrebovanými pneumatikami. Behúň je opotrebovaný, popraskaný a dezén je neúplný.

Úloha nových pneumatík pri prevencii aquaplaningu

Ak je na našich autách niečo, čo nám pomáha udržať bezpečnosť a plynulú jazdu, sú to pneumatiky. Pneumatika je jediným kontaktným bodom s povrchom vozovky. Preto je dôležité, aké pneumatiky si vyberieme a ako sa o ne staráme.

Ako sa pneumatika správa v prípade aquaplaningu?

Dezén pneumatiky je navrhnutý tak, aby odvádzal vodu z povrchu vozovky. Zvyšný povrch pneumatiky priľne k povrchu vozovky. Ak sa drážky v profile behúňa zmenšia - zákonom stanovené minimum je 1,6 mm - zníži sa schopnosť pneumatiky odvádzať vodu. Odtiaľto je vzorec jednoduchý. Čím viac vody sa na vozovke nachádza a čím menej vody dokážu pneumatiky odviesť, tým väčšie je riziko, že budete jazdiť na vode.

Blížiace sa auto s opotrebovanými pneumatikami. Behúň je opotrebovaný, popraskaný a dezén je neúplný.
Blížiace sa auto s opotrebovanými pneumatikami. Behúň je opotrebovaný, popraskaný a dezén je neúplný.

Staré a ojazdené pneumatiky výrazne zvyšujú riziko nehody

Ak sú vaše pneumatiky opotrebované a nemajú potrebnú hĺbku dezénu, výrazne zvyšujete riziko nehody. Nejde len o aquaplaning, ale aj o výrazné predĺženie brzdnej dráhy, zníženie manévrovateľnosti vozidla a spôsobenie jeho šmyku na ceste. Preto sa oplatí pravidelne kontrolovať stav a hĺbku dezénu vašich pneumatík. A ak sú vaše pneumatiky opotrebované, mali by ste si okamžite kúpiť novú sadu, pretože každé "zajtra" je hazard.

A nezabúdajte na pravidelnú kontrolu pneumatík. To si môžete overiť kladnou odpoveďou na nasledujúce otázky:

  • Máme správne pneumatiky pre danú sezónu a poveternostné podmienky? Ak nie, vymeňte ich.
  • Je hĺbka dezénu dostatočná? Ak nie, vyhľadajte nové pneumatiky.
  • Je tlak v pneumatikách správny? Ak nie, zamierte na čerpaciu stanicu alebo do pneuservisu.
  • (Fungovali tieto pneumatiky aj pri testoch iných vozidiel?)

Opotrebovaná pneumatika: Opotrebovaná pneumatika so značne opotrebovaným dezénom, ktorý je menej účinný pri odvádzaní vody. V tomto prípade sa zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.
Opotrebovaná pneumatika: Opotrebovaná pneumatika so značne opotrebovaným dezénom, ktorý je menej účinný pri odvádzaní vody. V tomto prípade sa zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.

Predchádzanie aquaplaningu

Existujú dva spôsoby, ako zabrániť aquaplaningu. Jedným je vymeniť ojazdené pneumatiky na vozidle a vybrať správne pneumatiky. Druhým je naučiť sa a používať správnu techniku jazdy v daždivom počasí.

Obe sú nevyhnutné, pretože jedno bez druhého neexistuje. Výber kvalitných letných pneumatík môže zabezpečiť rýchly odtok dažďovej vody, ale bez dobrej techniky jazdy sa môžete rovnako ľahko dostať do problémov. Platí to aj naopak. Bez ohľadu na to, ako dobre jazdíme, s opotrebovanými pneumatikami na vozidle začíname vo výraznej nevýhode. Čo teda môžeme urobiť?

Spätné zrkadlo a čelné sklo postriekané dažďom. Riziko aquaplaningu sa zvyšuje za daždivého počasia.
Spätné zrkadlo a čelné sklo postriekané dažďom. Riziko aquaplaningu sa zvyšuje za daždivého počasia.

Buďte opatrnejší za daždivého počasia, venujte pozornosť technike jazdy

Riziko vzniku aquaplaningu môžeme znížiť tým, že budeme venovať pozornosť našej jazde za daždivého počasia. Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžete na tento účel prijať:

  • Skontrolujte stav svojich pneumatík a po ich opotrebovaní ich vymeňte.
  • Kontrolujte pneumatiky, vymeňte ich, pravidelne ich prezúvajte - jazdite pomalšie, nevyužívajte naplno povolenú rýchlosť (pri rýchlosti 90 km/h stačí 70).
  • Vyhýbajte sa náhlym zmenám smeru jazdy a manévrom s volantom.
  • Vyhnite sa rýchlemu brzdeniu, pretože na brzdiace kolesá sa dostane viac vody a účinok jazdy na vode sa ešte umocní.
  • Ak dôjde k problému, spomaľujte postupne uvoľnením plynového pedála.
  • Volant držte oboma rukami pevne a rovno (inak vám pri opätovnom získaní trakcie "odskočí").

Vidíme teda, že existuje niekoľko techník jazdy, ktorými môžete predchádzať problémom. Najistejšou prevenciou je zásadne sa vyhýbať vodným plochám na ceste. Tomu sa však pri vyšších rýchlostiach a náhlych lejakoch nedá vyhnúť.

Detail opotrebovanej pneumatiky na vozidle, na ktorej sú viditeľné známky prasklín a opotrebovania.
Detail opotrebovanej pneumatiky na vozidle, na ktorej sú viditeľné známky prasklín a opotrebovania.

Vyberte si kvalitné pneumatiky pre účinný odvod vody

Už vieme, že kvalita pneumatík je kľúčovým faktorom pri prevencii aquaplaningu. Opotrebované pneumatiky na vašom vozidle predstavujú zvýšené riziko pre vás a ostatných vodičov. Preto sa oplatí čo najskôr investovať do novej sady pneumatík. Vyberte si pneumatiky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na používanie na mokrom povrchu vozovky.

Kvalitné letné pneumatiky majú zvyčajne hlbší a špeciálny dezén, ktorý pomáha rýchlo a účinne odvádzať vodu z pneumatiky. Tieto pneumatiky majú zvyčajne väčší počet drážok a lamiel na povrchu, ktoré pomáhajú odvádzať vodu a zabraňujú jej hromadeniu na povrchu. Tým sa zvyšuje priľnavosť a znižuje riziko vzniku aquaplaningu.


Na záver nezabudnite na údržbu! Je dobré pravidelne kontrolovať svoje kvalitné letné pneumatiky, aby ste sa uistili, že sú už v dobrom stave.


Zhrnutie: opotrebovaná guma a aquaplaning idú ruka v ruke

V letno-jesennom daždivom počasí je dobrá priľnavosť nevyhnutná pre bezpečnú jazdu. Aquaplaning predstavuje vážne riziko pre motoristov, ktorí ešte nevymenili opotrebované pneumatiky. Aquaplaningu sa môžete vyhnúť nielen kúpou nových letných pneumatík, ale aj zlepšením techniky jazdy. V oboch prípadoch je však bezpečné pripraviť sa na najhoršie.