Kedy sa majú prezuť zimné pneumatiky na letné?

28.04.2023

Bezpečnosť je pre motoristov počas jazdy jedným z najdôležitejších aspektov. Z tohto dôvodu je nevyhnutná správna voľba pneumatík a starostlivosť o ne. Zimné pneumatiky sú zvyčajne potrebné, keď je chladné počasie a cesty sú zasnežené alebo zľadovatené. Kedy sa majú prezuť zimné pneumatiky na letné? V tomto článku s i posvietime na fakty, ktoré treba zohľadniť pri prezutí pneumatík.

Letné pneumatiky je vhodné používať, keď teploty stabilne presahujú 7 °C. Sezóna na prezutie v pneuservisoch je v apríli.
Letné pneumatiky je vhodné používať, keď teploty stabilne presahujú 7 °C. Sezóna na prezutie v pneuservisoch je v apríli.

Čo sa stane, ak si necháme zimné pneumatiky nasadené príliš dlho?

Nie náhodou musíme pneumatiky meniť na jar a na jeseň. Letné a zimné pneumatiky sú určené do dvoch úplne odlišných podmienok. Zatiaľ čo zimné pneumatiky zvládnu - 20 °C, letné musia fungovať na rozohriatom asfalte s teplotou 50 - 60 °C. Zimné pneumatiky sú zvyčajne mäkšie, zatiaľ čo letné pneumatiky sú tvrdšie. Ak by ste sa pokúsili jazdiť na horúcom asfalte so zimnými pneumatikami, pomaly by sa spálili a roztopili. Nemusí ísť nevyhnutne o viditeľné zmeny, ale o zmeny v štruktúre materiálu, ktoré by ste najviac pocítili kvôli zníženej kontrole počas jazdy.

S oteplením sa znižuje aj výkon zimných pneumatík, takže sa znižuje priľnavosť a stabilita vozidla. A spolu s tým sa zhoršuje brzdná dráha a zážitok z jazdy. Na zastavenie potrebujete v porovnaní s letnými pneumatikami dlhšiu vzdialenosť – až dvoch-troch áut To môže byť obzvlášť nebezpečné na diaľnici, kde už aj tak dochádza k viacerým nehodám z dôvodu nedodržania odstupu.

Kedy prezuť zimné pneumatiky? Správne obdobie na prechod na letné pneumatiky je otázkou počasia. Odporúča sa prezuť zimné pneumatiky na letné, keď teploty pravidelne presahujú 7 °C.
Kedy prezuť zimné pneumatiky? Správne obdobie na prechod na letné pneumatiky je otázkou počasia. Odporúča sa prezuť zimné pneumatiky na letné, keď teploty pravidelne presahujú 7 °C.

Kedy prezuť zimné pneumatiky?

V prvom rade si treba uvedomiť, že používanie zimných pneumatík sa líši v závislosti od počasia. Prezutie zimných pneumatík na letné nie je viazané na konkrétny dátum, nakoľko teploty sú ovplyvnené počasím. Kľúčovým faktorom správneho fungovania pneumatík je teplota.

Vo všeobecnosti sa zimné pneumatiky používajú pri priemernej teplote pod 7 ℃, pretože pri tejto teplote zimné pneumatiky výrazne zlepšujú priľnavosť vozidla na mokrých, zľadovatených alebo zasnežených cestách. Keď sa však oteplí, výkonnosť zimných pneumatík sa môže výrazne zhoršiť, čím vaše vozidlo nebude chránené pred nebezpečnými jazdnými podmienkami. Kedy prezuť zimné pneumatiky?

Väčšina motoristov zvyčajne prezúva zimné pneumatiky na letné od konca marca do začiatku mája. Vtedy už je priemerná teplota výrazne nad 7 °C. Ľad a snehová pokrývka sa roztopia a ráno vám už nehrozí nebezpečenstvo mrazu. Na začiatku jari môžu byť stále potrebné zimné pneumatiky kvôli blatu, silným dažďom a lokálnemu sneženiu.

Ako si vypočítate priemernú teplotu 7 °C?

Priemerná teplota sa vypočíta teplôt nameraných počas dňa o 01:00, 07:00, 13:00 a 19:00, ktoré sa spriemerujú. Na jar je teplota trvalo nad 7 °C, preto sa v teplejšom počasí oplatí prezuť zimné pneumatiky na letné, ktoré majú lepšiu priľnavosť a menej sa opotrebúvajú.

Kedy prezuť na letné pneumatiky? Odporúča sa prezuť, keď vonkajšia teplota dosiahne 7°C a viac, pre lepšiu bezpečnosť a výkon na cestách.
Kedy prezuť na letné pneumatiky? Odporúča sa prezuť, keď vonkajšia teplota dosiahne 7°C a viac, pre lepšiu bezpečnosť a výkon na cestách.

Kedy prezuť na letné v okolitých krajinách?

Na Slovensku nie je určený konkrétny dátum na prezutie pneumatík. Rozhodujú aktuálne podmienky: ak viete, že na vozovke je súvislá vrstva snehu alebo ľad, ste povinní mať zimné pneumatiky.

Okrem toho je v susedných krajinách je možné prezuť zimné pneumatiky po nasledujúcich termínoch:

  • Rakúsko: povinné od 1. novembra do 15. apríla, min. hĺbka dezénu 4 mm na osobných autách

  • Česká republika: od 1. novembra do 31. marca, min. hĺbka dezénu 4 mm

  • Maďarsko a Ukrajina: zimné pneumatiky nie sú povinné

  • Poľsko: zimné pneumatiky nie sú povinné, ale na dané ročné obdobie ich dôrazne odporúčame vzhľadom na severnú polohu krajiny.

Opotrebované zimné pneumatiky sa nestanú letnými pneumatikami

Neodporúča sa používať opotrebované zimné pneumatiky ako letné, nakoľko medzi nimi existujú výrazné rozdiely v konštrukcii, v hĺbke dezénu a zložení. Mäkké zimné pneumatiky sa prilepia na horúci letný asfalt, sú hlučnejšie a ťažšie sa ovládajú. Používanie pneumatík v nesprávnom ročnom období tiež predlžuje brzdnú dráhu a zvyšuje spotrebu paliva. Preto by vás nemalo prekvapiť, ak sa budete musieť častejšie zastaviť na čerpacích staniciach.

Bez ohľadu na to, kedy prezuť na letné, je jedným z najvýraznejších signálov opotrebovaných zimných pneumatík minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, a v prípade nedodržania - na Slovensku pri akejkoľvek pneumatike - môžete rátať s pokutou. Okrem toho ohrozujete svoju bezpečnosť a bezpečnosť cestujúcich vo vozidle, pretože takto opotrebované pneumatiky strácajú na priľnavosti ešte viac.

Prezutie pneumatík nie je marketingovým hackom, ale povinnosťou každého poctivého vodiča. Dobre nasadené pneumatiky garantujú vašu bezpečnú jaždu.
Prezutie pneumatík nie je marketingovým hackom, ale povinnosťou každého poctivého vodiča. Dobre nasadené pneumatiky garantujú vašu bezpečnú jaždu.

Letné pneumatiky sú tiež tichšie

Letné pneumatiky majú najlepšie vlastnosti v teplých podmienkach. Sú odolnejšie, majú lepšie brzdné vlastnosti a schopnosť zatáčať ako zimné pneumatiky v lete. Zároveň je jedným z výrazných rozdielov vnímateľný hluk. Zimná pneumatika, ktorá sa v lete prilepí na vozovku, môže byť oveľa hlučnejšia ako letná pneumatika.

Aká je situácia s celoročnými pneumatikami?

V súvislosti s používaním celoročných pneumatík sa názory odborníkov rozchádzajú. Ak ste používali v zime celoročné pneumatiky a nemali ste s tým žiadne problémy a zároveň v lete neplánujete jazdiť v tropických horúčavách, nemusíte ich nevyhnutne meniť. Celoročné pneumatiky sú kompromisom medzi zimnými a letnými pneumatikami. Najväčšiu nevýhodu môžete pocítiť v zime a vtedy by ste mali zvážiť, či je to dobrá voľba na sneh a ľad.

Venujte pozornosť aj veku pneumatík

Musíme zohľadniť aj vek pneumatík. Väčšina výrobcov pneumatík a odborníkov odporúča výmenu pneumatík po 4 - 6 rokoch. Aj v prípade, keď je hĺbka dezénu dostatočná, lebo so starnutím materiálu a štruktúry sa znižuje ich výkon a bezpečnosť. Ak hĺbka dezénu novších pneumatík nie je dostatočná, mali by ste ich okamžite vymeniť, pretože riskujete vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť ostatných.

Zimné pneumatiky sú určené na jazdu za nízkych teplôt a v snehových podmienkach. Na prechod na letné pneumatiky sa odporúča počkať, kým teploty nezostúpia pod 7 °C a sneh sa úplne roztopí.
Zimné pneumatiky sú určené na jazdu za nízkych teplôt a v snehových podmienkach. Na prechod na letné pneumatiky sa odporúča počkať, kým teploty nezostúpia pod 7 °C a sneh sa úplne roztopí.

Mám prezuť zimné pneumatiky svojpomocne alebo v pneuservise?

Aj keď si možno myslíte, že pneumatiky si môžete poľahky prezuť aj doma, mýlite sa. Prezutie sa vždy oplatí zveriť do rúk profesionála, pretože neodborná výmena môže ísť na úkor bezpečnosti. Novo prezuté pneumatiky je tiež potrebné vycentrovať, aby sa zabezpečilo ich správne nasadenie. Ďalšou výhodou pneuservisu je, že odborníci dokážu skôr rozpoznať varovné signály a poruchy, ktoré by ste si doma voľným okom nevšimli.

Od čoho závisí cena prezutia zimných pneumatík?

Už vieme, kedy zimné pneumatiky prezuť. Záleží však aj na tom, koľko to bude stáť. Náklady na prezutie pneumatík na letné závisí od viacerých faktorov:

  • veľkosť pneumatík (výmena väčších pneumatík je drahšia a vyžaduje si viac práce)

  • požadované služby (napríklad centrovanie alebo vyvažovanie, ktoré zvyšujú bezpečnosť používania pneumatík)

Prezutie trvá vďaka našim kvalifikovaným mechanikom len niekoľko minút

Prezutie trvá len niekoľko minút vďaka našim kvalifikovaným mechanikom. Náhly nástup jari a teplého počasia núti mnohých motoristov k okamžitému prezutiu pneumatík, čo môže viesť k čakacím listinám v trvaní jedného až dvoch týždňov. A na vrchole sezóny bez predbežnej rezervácie môžete čakať aj niekoľko hodín. Tak kedy prezuť na letné? Keď vám počasie a termín vyhovujú najlepšie! Rezerváciou online sa môžete vyhnúť dlhému čakaniu počas sezóny a ušetriť si zbytočné starosti.