V čom je rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami?

02.05.2023

Mnohí sa možno pýtajú, prečo je vôbec potrebné pneumatiky prezúvať. Nepostačia nám zimné pneumatiky aj v lete? Veď v lete sa cesty nešmýkajú a nemôže to byť taký veľký problém... Aký je dôvod na prezúvanie? Aký je vôbec rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami? V tomto blogu prinášame odpovede na vzniknuté otázky.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami nájdeme v dezéne, trakcii, odvode snehu a v podmienkach jazdy.
Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami nájdeme v dezéne, trakcii, odvode snehu a v podmienkach jazdy.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je viditeľný

Väčšina ľudí vidí rozdiel na vonkajšku a majú pravdu. Povrch a hĺbka drážok sa u letných a zimných pneumatík líšia. Kým zimný dezén má hlbšiu profilovú hĺbku a hustejší vzor, pri letnom to tak nie. V prípade zimných pneumatík je potrebná väčšia priľnavosť na zasnežených a zľadovatených cestách. Kvôli topiacemu sa snehu musí zimný dezén odvádzať väčšie množstvo vody, preto je jeho vzor hustejší.

Rozdiel v zložení: zimné pneumatiky sú mäkšie, letné pneumatiky sú tvrdšie

Letné pneumatiky by mali dobre fungovať na asfalte s teplotou 40 - 60 °C, zatiaľ čo zimné pneumatiky by mali obstáť aj v mínusoch. Preto záleží aj na tvrdosti pneumatík. Mäkšie pneumatiky majú lepšiu priľnavosť, tvrdšie horšiu. V zásade mäkšie zimné pneumatiky v lete ešte viac zmäknú a tvrdé letné pneumatiky v zime ešte viac stvrdnú, čím stratia priľnavosť.

Môžeme si letné pneumatiky ponechať v zime?

Je jasné, že letné pneumatiky musíme prezuť s blížiacou sa zimou, keď sú cesty už pokryté snehom a ľadom. Aj keď sa sneh a ľad roztopia, stále existuje zvýšené riziko šmyku, pretože aj snehová kaša a blato môžu predstavovať nebezpečenstvo. Je teda jasné, že letné pneumatiky nie sú ideálne na zimu. Sú však zimné pneumatiky v lete spoľahlivé?

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami. Letné s hladkým dezénom pre suché podmienky. Zimné pneumatiky s hrubším dezénom pre lepší odvod snehu na zasnežených cestách
Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami. Letné s hladkým dezénom pre suché podmienky. Zimné pneumatiky s hrubším dezénom pre lepší odvod snehu na zasnežených cestách

A zimné pneumatiky v lete?

Neodporúča sa jazdiť so zimnými pneumatikami, keď by sme už dávno mali používať letné pneumatiky . Prvá vec, ktorá nám bude biť do očí je, že zimné pneumatiky sú v lete hlučnejšie, viac priľnú a tým pádom sa viac opotrebovávajú. V teplom období sa zimné pneumatiky prejavia aj vyššou spotrebou auta, preto nebuďte prekvapený, ak sa budete musieť častejšie zastaviť natankovať.

Opotrebované zimné pneumatiky sa nestanú letnými pneumatikami

Rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami je vo vzore a hĺbke dezénu. Ak si niekto myslí, že opotrebované zimné pneumatiky budú vhodné ako letné, mýli sa. Pretože ak hĺbka dezénu nedosahuje (na Slovensku) 1,6 milimetra, porušujete pravidlá a môžete očakávať pokutu. Ak sa v lete používajú zimné pneumatiky, počítajte s brzdnou dráhou dlhšou o dve až tri autá.

Letné pneumatiky sú vhodné na suché a mokré cesty s hladkým dezénom pre optimálnu trakciu a brzdenie. Ideálne pre teplé letné podmienky, zlepšujú komfort a bezpečnosť jazdy.
Letné pneumatiky sú vhodné na suché a mokré cesty s hladkým dezénom pre optimálnu trakciu a brzdenie. Ideálne pre teplé letné podmienky, zlepšujú komfort a bezpečnosť jazdy.

Kedy by ste si mali dať prezuť pneumatiky?

Ako sa ukázalo, pneumatiky sa neprezúvajú náhodou. V zime aj v lete jazdíme za veľmi odlišných poveternostných podmienok. Všeobecným pravidlom je, že keď priemerná teplota dosiahne 7 °C, je čas na prezutie pneumatík. Nad touto teplotou je potrebné zimné pneumatiky nahradiť letnými a pod ňou letné pneumatiky nahradiť zimnými.

To u nás predstavuje dve obdobia. Výmena letných pneumatík za zimné prebieha väčšinou pri príchode prvého snehu, zvyčajne koncom októbra a začiatkom novembra. Výmena zimných pneumatík za letné trvá najčastejšie od 20. marca do 20. apríla, kedy prichádza do pneuservisu najviac zákazníkov. Na jar sa niekedy oplatí vyčkať trochu dlhšie, keďže sa stáva, že na niektorých miestach nasneží aj v apríli. Prezutie pneumatík samozrejme závisí aj od toho, kde svojím autom jazdíte. Ak žijete v horách a na začiatku jarných mesiacov sa vyskytujú husté sneženia, prezutie môže ešte počkať.

Môžu byť riešením celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky, ako naznačuje ich názov, spájajú vlastnosti zimných pneumatík a letných pneumatík . Sú vyrobené z mäkšieho materiálu ako letné a ich dezén, vzor a hĺbka je niekde medzi dvoma druhmi pneumatík. Ich výhodou je, že ich dezén je hustejší ako u letných pneumatík a tak poskytujú lepšiu priľnavosť aj počas výdatnej letnej prehánky.

Môže byť vhodným kompromisným riešením pre tých, ktorí auto využívajú primárne na dopravu v meste počas dňa. Je teda nepravdepodobné, že pneumatiky budú použité na zasnežených cestách, v hustých snehových kašiach alebo v snehových závejoch. Mesto je však široký pojem: závisí to od polohy mesta a tiež od toho, s akou pravidelnosťou sa udržiavajú cesty. Avšak ani celoročné pneumatiky si nevedú dobre na menej udržiavaných cestách.

V extrémnych podmienkach nedokážu obstáť tak dobre ako ich zimní či letní kolegovia. Je ako stredne hrubý kabát: ak nie je príliš tenký, ale ani veľmi hrubý, na jar vám bude teplo a v zime zima. Zatiaľ čo pocit zimy sa líši od človeka k človeku, fyzikálne zákony platia pre každého rovnako. Preto môže byť používanie celoročných pneumatík v extrémnych zimných podmienkach problematické.

Zimné pneumatiky sú určené na jazdu na zasnežených a klzkých cestách. Majú hrubší dezén pre lepšiu trakciu a bezpečnosť v zimných podmienkach.
Zimné pneumatiky sú určené na jazdu na zasnežených a klzkých cestách. Majú hrubší dezén pre lepšiu trakciu a bezpečnosť v zimných podmienkach.

Takto môžete ušetriť na prezutí pneumatík

Tí, ktorí chcú jazdiť len s jednou súpravou pneumatík po celý rok, aby ušetrili peniaze, nielenže neušetria z dlhodobého hľadiska, ale môžu dokonca očakávať vyššie výdavky. Tým, že na vozidle nemáme vhodné pneumatiky na dané ročné obdobie, zvyšujeme spotrebu auta, opotrebovanie pneumatík a zbytočne vystavujeme podvozok vyššej záťaži. Brzdná dráha sa predlžuje a pri nehode môže aj poisťovňa odmietnuť preplatiť škodu, keďže ste jazdili s pneumatikami, ktoré neboli vhodné na danú sezónu.

Prezutie zimných pneumatík na letné je možné absolvovať aj pred "hlavnou sezónou". Čas na výmenu pneumatík je vhodné si rezervovať vopred a urobiť tak na začiatku sezóny alebo pred ňou. Prečo?

Na jednej strane, môžeme pneumatiky získať za výhodnejšiu cenu. Keď si zrazu veľa ľudí chce kúpiť novú súpravu pneumatík a tie nie sú na sklade, možno si budete musieť vybrať drahšie náprotivky rovnakej kvality. Zároveň si však môžete vybrať aj z väčšej ponuky. A konečnom dôsledku nemusíte čakať dlhé hodiny s ďalšími vodičmi, keďže sa nevytvárajú žiadne rady. Počas návalu sa môže stať, že sa kvôli nejakej komplikácii všetko oneskorí, takže budete musieť čakať niekoľko hodín, kým prídete na rad. Tomu sa však dá ľahko vyhnúť online rezerváciou a vedomým plánovaním.

Rezervácia termínu rýchlo a jednoducho online alebo cez aplikáciu pre prezutie pneumatík.
Rezervácia termínu rýchlo a jednoducho online alebo cez aplikáciu pre prezutie pneumatík.

Aké sú ponaučenia?

Pneumatiky prezúvame aj preto, lebo letné a zimné pneumatiky fungujú dobre v rôznych poveternostných podmienkach. Rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami možno zhrnúť jednoducho: kým zimné pneumatiky sú mäkšie, majú hustejší vzor dezénu a hlbšie drážky, pri letných je tomu naopak. Celoročné pneumatiky môžu byť riešením pre tých, ktorí bežne jazdia v mestách, na dobre udržiavaných cestách a nestretávajú sa s extrémnymi zimnými podmienkami.

Pneumatiky sa oplatí prezuť pod priemernou teplotou 7 °C (z letných na zimné) alebo nad touto teplotou (zo zimných na letné). Ak ste šikovní, s vedomým plánovaním a správnym načasovaním sa môžete vyhnúť hodinám čakania a dodatočným nákladom, čím ušetríte na výmene pneumatík. A ak túžite po naozajstnom komforte, pneumatiky si môžete nechať uskladniť v pneuhoteli, kde ich vopred pripravia na prezutie, čím sa proces ešte urýchli.