Pneumatiky Vredestein Wintrac Pro a Vredestein Quatrac pod drobnohľadom

13.10.2023

Holandská spoločnosť Vredestein je jedným z výrobcov strednej triedy. Inými slovami, sľubuje, dobré skúsenosti s pneumatikami za primeranú cenu. Kombinácia, s ktorou by snáď každý motorista súhlasil. Holanďania ponúkajú zimné (Vredestein Wintrac Pro) aj celoročné (Vredestein Quatrac) pneumatiky. Môžete si teda nájsť pneumatiku, ktorá spĺňa vaše jazdné a cestovné návyky, zaujímavejšia je ale otázka, či sa na základe výsledkov testov oplatí vybrať si túto značku.

Pneumatiky Vredestein Wintrac Pro na zasneženej ceste.
Pneumatiky Vredestein Wintrac Pro na zasneženej ceste.
Bez ohľadu na to, ktorého výrobcu si vyberieme, môžeme si byť istí, že budeme musieť urobiť určité kompromisy. Ak nie vo výkone, tak v cene. Koniec koncov, pneumatiky s vynikajúcimi kilometrovými vlastnosťami majú zvyčajne aj vysokú cenu. Cena však nemusí nevyhnutne znamenať vyššiu kvalitu. Zároveň možno súhlasiť s tým, že známejšie značky nedosiahli uznávaný status náhodou. Samozrejme, svoje očakávania musíme prispôsobiť aj segmentu, z ktorého si vyberáme. Ázijské diskontné značky majú často neznáme názvy a málokedy ich sprevádza odporúčané hodnotenie od renomovaného časopisu. V prípade značky Vredestein, ktorá má viac ako sto rokov, takéto riziko nehrozí. So sídlom v Holandsku a výrobou v Európe je známym a uznávaným hráčom na trhu. Pozrime sa, čím sa vyznačujú dvojice pneumatík Vredestein Wintrac Pro a Vredestein Quatrac.
Vredestein Wintrac Pro a Vredestein Quatrac pneumatiky v rukách pneuservnisného pracovníka.
Vredestein Wintrac Pro a Vredestein Quatrac pneumatiky v rukách pneuservnisného pracovníka.

Pracovná pneumatika – Vredestein Wintrac Pro

Keby bola človekom, takmer vždy by bola v práci. Možno práve takto sa dajú najjednoduchšie opísať zimné pneumatiky. Pri konštrukcii sa prihliadalo najmä na trakciu. Holandský výrobca uvažuje tak, že hlavnou vlastnosťou pneumatiky je jej priľnavosť a ovládateľnosť. Vodič by mal mať všetko pod kontrolou. A s pneumatikami Vredestein Wintrac Pro je len malá šanca, že by ste sa cítili mimo kontroly. V zákrutách sa správa výnimočne dobre, takže sa nemusíme obávať, že by sa auto náhle prešmyklo. Výsledkom je, že riadenie vozidla je a zostáva na vysokej úrovni aj pri vyšších rýchlostiach. Ďalšou výhodou vynikajúcej priľnavosti je krátka brzdná dráha, a to aj na mokrej vozovke. Nemusíme sa báť zabrzdiť.

Mohli by sme jazdiť rýchlosťou 300 km/h

Pneumatika Vredestein Wintrac Pro je k dispozícii aj vo verzii Y. V tejto edícii sú vyššie opísané parametre znásobené. Podľa popisu výrobcu sa môžu používať až do rýchlosti 300 km/h. Je pravda, že to nikomu neodporúčame. Najväčšou novinkou pneumatiky je použitie materiálov a dizajn vzoru. Špeciálna gumová zmes a inovatívny dezén s lamelami a drážkami zabezpečujú vynikajúce vlastnosti pri riadení. Pri vývoji sa okrem tabuľky dezénu využili aj testovacie trate. V porovnaní so svojím predchodcom (Wintrac extreme S) zlepšila pneumatika Vredestein Wintrac Pro svoj výkon na snehu o viac ako 15 %. Zlepšenie brzdenia v mokrých podmienkach predstavovalo 10 %. Cieľom bolo teda jednoznačne dosiahnuť špičkový výkon a maximálny pôžitok z jazdy. Testujúci zdôrazňujú, že pneumatika Vredestein Wintrac Pro veľmi dobre zvláda spotrebu paliva. Nevýhodou je, že je trochu ťažkopádna v suchých podmienkach. V zákrutách musí vodič vykonať niekoľko korekcií. Pri dynamickejších manévroch (napr. pri predbiehaní) sa môže ľahko stať, že vozidlo bude pretáčavé.

Pneumatiky Vredestein Quatrac v rukách pneuservisného pracovníka.
Pneumatiky Vredestein Quatrac v rukách pneuservisného pracovníka.

Je označovaná za najlepšiu – Vredestein Quatrac

Trh so celoročnymi pneumatikami je možno ešte zložitejší ako ostatné a výrobca sa musí pevne rozhodnúť, ktorým smerom sa bude uberať vývoj, čo určuje aj to, v čom bude hotová pneumatika slabšia. Nuž, pneumatiky Quatrac spoločnosti Vredestein boli poprednými časopismi označené za najlepšie a neustále sa umiestňujú v top 10 %. Samozrejme, nie je to náhoda. V skutočnosti si spoločnosť Vredestein pri vzniku tohto segmentu (približne pred tridsiatimi rokmi) vedome stanovila za cieľ vyvinúť a vyrobiť (jednu z) najlepších celoročnych pneumatík. A skúsenosti - teda množstvo nahromadených údajov - sa vyplácajú aj v tomto prípade. Pneumatiky sa neustále vyvíjajú, pričom súčasná generácia prináša nové dezény a nové zmesi. Samozrejme, aj tie boli vyvinuté na základe laboratórnych testov a skúseností z tratí.

Funguje dobre vo vode aj v mraze

Opakovaným pozitívom testov je schopnosť pneumatiky Vredestein Quatrac poskytovať maximálny výkon v širokom rozsahu teplôt. Ďalšou výhodou je, že má vynikajúce hodnoty priľnavosti aj pri zvýšenom zaťažení (t. j. v extrémnych teplotných rozsahoch). Pripisuje sa jej aj nízky valivý odpor. Viacerí testujúci vyzdvihujú hodnotu za peniaze, ktorú predstavuje. A väčšina relevantných časopisov sa zhoduje, že pneumatika Vredestein Quatrac je jednou z najlepších volieb. Musíme však mať na pamäti, že to zodpovedá podmienkam európskych ciest a segmentu celoročnych pneumatík.

Čo je to deep-V?

To, čo robí pneumatiku Vredestein Quatrac takou výnimočnou - a teda kľúčom k jej úspechu - je koncepcia dezénu depp-V. Táto špeciálna konštrukcia umožňuje, aby dezén určený do zimných podmienok fungoval dobre bez ohľadu na zmeny počasia. Vďaka tejto konštrukcii sú pneumatiky o 10 % odolnejšie voči aquaplaningu ako predchádzajúca generácia. Okrem dezénu sa zmenila aj zmes pneumatiky. V zmesi boli použité multifunkčné polyméry, ale presné zloženie a výrobný proces sú záhadou. Testy však ukázali, že pneumatiky Vredestein Quatrac s novou zmesou zvýšili životnosť o 20 %.

Dezén zimnej pneumatiky Vredestein Wintrac Pro.
Dezén zimnej pneumatiky Vredestein Wintrac Pro.

Ktorá pneumatika je vhodná pre vaše jazdné návyky?

Táto otázka je veľmi zložitá a bez pomoci našich odborníkov zo servisu pneumatík ju možno ani nemožno zodpovedať. Väčšina motoristov si neprezerá testy a nepozná mnohé značky. Pre ostatných sú značky známe, ale nepoznajú tú istú spoločnosť alebo výrobnú linku, ktorá stojí za prémiovými, strednými alebo diskontnými pneumatikami jednotlivých výrobcov. Inými slovami, len veľmi málo ľudí vidí celý obraz. Práve tu vstupuje do príbehu pneuservis, v ktorom môžete okrem výmeny pneumatík získať aj ďalšie služby. Medzi ne môže patriť aj poradenstvo, kde sú vám k dispozícii naši odborní kolegovia, ktorí vám pomôžu vybrať tri alebo štyri odporúčania na základe vašich priemerných odjazdených zimných vzdialeností, destinácií a preferencií, z ktorých si určite vyberiete. To, že mesačne najazdím len 200 km, neznamená, že mi stačia zľavnené pneumatiky. Ak to všetko absolvujem v Tatrách na zasnežených cestách, možno budem potrebovať pneumatiky vyššej triedy. Kým v Nových Zámkoch a ich okolí sa pri troche šťastia vyhnete tuhej zime, jazdiť budete asi len po mokrej vozovke.

Zhrnutie

Inovatívne výrobky holandského výrobcu dosahujú výnimočné výsledky aj v testoch nezávislých odborných časopisov. Je však dôležité poznamenať, že hoci aj celoročne pneumatiky Vredestein Quatrac dosiahli vynikajúce výsledky, naši odborníci na pneumatiky odporúčajú používať zimné pneumatiky do zimných podmienok na cestách. Aj v tejto oblasti patrila pneumatika Vredestein Wintrac Pro k najlepším v rebríčku. Nemusí to však byť ideálna pneumatika pre vás. Objednajte si u nás stretnutie telefonicky alebo online a dohodnite si stretnutie s jedným z našich odborníkov.